רו"ח כפיר אברהם

החזרי מס

החזרי מס

החזרי מס:

הידעת שלכ-85% מהשכירים בישראל מגיע החזר מס ממוצע של כ-8,000 ₪?!

לעתים מנוכים משכר העובד במהלך השנה ניכויי מס הכנסה בסכומים הגבוהים יותר מאלו שעליו לשלם על פי החוק. הסיבה לכך היא שבעת חישוב המס במהלך השנה, לא מובאים בחשבון נתונים שונים שמשפיעים על חישוב המס.

גובה מס הכנסה שעל עובד לשלם מחושב על בסיס שנתי (כלומר, על פי סך הכנסותיו בשנת המס). בפועל מנוכה משכרו מס הכנסה מדי חודש באמצעות תלוש השכר. הסכומים החודשיים המנוכים במס הכנסה מדי חודש נקראים “ניכוי במקור”, והם מבוססים על חישוב משוער לגבי הכנסתו השנתית של העובד. מאחר שרק בסוף שנת המס ניתן לדעת במדויק מה הייתה ההכנסה השנתית, ייתכנו פערים בין הסכום המדויק שהיה עליו לשלם למס הכנסה לבין הסכומים שנוכו ממנו במהלך השנה ואשר התבססו על הכנסה משוערת. עצמאים משלמים במהלך השנה “מקדמות” שמבוססות אף הן על הכנסה שנתית משוערת.
אם על פי החישוב הסופי בסוף שנת המס מסתבר שסכום המס ששילם העובד גבוה ממה שהיה עליו לשלם, הוא זכאי לקבל החזר מס.

המס מוטל על הכנסתו החייבת של אדם בהתאם לכללים הקבועים בחוק, היות וחוקי המס סבוכים מאוד וכוללים הוראות שונות הפזורות בפקודת מס הכנסה ובחקיקת משנה כגון  זיכויים, ניכויים, פטורים, יישובי ספר ועוד. מומלץ להסתייע במומחה להחזרי מס לצורך ניצול חוקי המס באופן מיטבי.

החזר מס ניתן לדרוש לתקופה של עד שש שנים מתום שנת המס שאליה מתייחס הדוח, לצורך הפשטות נניח כי בשנת 2020 ניתן לדרוש החזרי מס לשנים 2014-2019. לכן בעת הגשת החזרי מס רצוי  לבחון הגשת החזרי מס לתקופה של מספר שנים אחורה בכדי לנצל באופן מיטבי את החזר המס המתקבל.

מי זכאי להחזר מס?
להלן מספר שאלות שתשובה חיובית על אחת מהן יכולה להוביל להחזרי מס:

  • האם שילמת מס הכנסה בשש השנים האחרונות?
  • האם החלפת מקום עבודה או לא עבדת חודש אחד לפחות?
  • האם קיבלת דמי אבטלה / לידה?
  • האם יש לך פעילות בניירות ערך או בבורסה?
  • האם תרמת למוסדות יותר מ-190 ₪ בשנה?
  • האם שילמת כספים לביטוח חיים / למשכנתא / לאובדן כושר באופן עצמאי?
  • האם שילמת מזונות?
  • האם סיימת לימודים אקדמאיים?
  • האם יש לך ילד עם ליקויי למידה הלומד בחינוך מיוחד?
  • האם התגוררת או מתגורר ביישוב ספר?


אם ענית “כן” על אחת השאלות, סביר להניח שמגיע לך החזר מס.

למה חשוב לעשות בדיקת זכאות להחזר מס על ידי איש מקצוע?
בדיקת זכאות להחזר מס צריכה להתבצע על ידי איש מקצוע מנוסה. קרו מקרים ששכירים הגישו בקשה להחזר מס בתקווה לקבל סכום כסף גדול ולאחר שידור הדוחות על ידי רשויות המס תקוותם התנפצה ואפילו קיבלו דרישה לתשלום מס. הסיבה לכך הינה שיש לכלול בדו”ח הנ”ל את כל ההכנסות החייבות במס כולל גמלאות ביטוח לאומי. תיתכן אפשרות נוספת שהשכיר מגיש החזר מס ולא מקבל את כל מה שהוא זכאי על פי חוק מאחר שאינו מכיר את זכויותיו. לכן רצוי שבדיקת זכאות להחזר מס תיעשה בצורה מקצועית. רואה חשבון כפיר אברהם מנוסה בנושא ומבצע בדיקת זכאות ללא עלות.

שלחו לנו וואטסאפ
Call Now Button